HA-LOOP-ANT
Würden Sie gerne auf diese Nachricht reagieren? Erstellen Sie einen Account in wenigen Klicks oder loggen Sie sich ein, um fortzufahren.

HA-LOOP-Antenna magyarul

Nach unten

HA-LOOP-Antenna magyarul Empty HA-LOOP-Antenna magyarul

Beitrag  Admin Di Jan 08, 2013 6:45 am

Tisztelt Amatörtársak!

Ezt a fórumot azért hoztam létre, hogy az antenna iránt érdeklödö amatörök jobban, hamarabb elérhessék a szükséges információkat egy helyen.
Az antennát többen is megépítették,s a gyakorlati tapasztalatok megegyeztek az általam leközölt értékekkel.
A fórumban elsösorban a szakmai képzésre és gyakorlati tanácsokra próbáljunk hangsúlyt helyezni.
Minden fórum látogatónak jó szórakozást kivánok!

Hosszú idö telt el, szinte sok-sok év mikorra tudományosan körvonalazni lehetett a tapasztalatokat erröl az antennáról.

A legföbb fizikai keretkörülmáények voltak a DX, városi QRM (oda-vissza),a huzal átmérö tematikája.

Nos mindezt a sok gyakorlati huza-vonát megpróbálom itt lehetö legrövidebben leírni mindenki számára.

1997-ben itt Szászországban QTH-t váltottunk, vagy is beköltöztünk egy panel tömbbe.
6 emeletes,6 lépcsöház 72 lakásos tömb épület középsö részében a legfelsö emeletre.
Elsö látomásra minden ok, antenna engedélynek sem volt akadálya írásban mai napig érvényben van.
Ekkoriban kezdtek egyre jobban elszaporodni a mindenféle kapcsolóüzemü tápegységek a kommersz háztartási és egyéb elektronikai készülékekben.
A sávzaj szintjét átvette helyi zajforrások arzenálja.Egyik megszünt , helyette 2-3 jött. A zavarszürésre jogosult mérökocsik sem hoztam eredményt többszöri próbálkozásra sem.
A helyi QRM szintje egyre nagyobb lett S7-9+20 dB is.
Az is megtörtént, hogy QSO közben egy 56-al addig jól vételezett állomást egy helyi zajforrás S9-el eltüntetett.
Már azon gondolkodtam, hogy rég kedvelt hobbymat fel kell lassan adni, mert egyszerüen nincs kiút.
Majd sokat gondolkodtam a zajszürés helyi megoldá´san, ANC4 stb., macerás és nem 100%-os az sem minden esetben.
Majd elkezdtem régi emlékeimet visszapörgetve a Q a jósági tényezö körül gondolkodni.
Keskenyebb sávszélesség, kevesebb zaj mentén.Ismét évek teltek el különbözö gyári és sajátkészítésü antennatunert teszteltem.
S ekkor lettem figyelmes az antenna huzal átméröjének változtatása közben a helyi zajszint alakulására.
S mint itt a németnyelvü hozzászólásokból is egyértelmüen kiderül, a 2 mm-es huzalt ugyan abban a pozícióban 0,4mm-re a helyi zajszint 3 S fokkal lett égy svájci amatörnél is kevesebb.
Ha ezt fordítva nézzük,akkor az ellenállomásnak 100 Wattról 6,4 KW-ra kellene emelni a teljesítményt vagy 18 dB nyereségü antennára váltani a 80 méteren. Ez mind kettö abszurdum lenne még menö állomásoknál is.
A világon pedig ez a tendencia, hogy a helyi zajszint S6-S9. S ahhoz, hogy az ellenállomás meghalljon e zaj fölé kell stabilan jutni jelünknek.
Az antenna optimalizálásnak tehát eljött., megérett az ideje. A nagy és költséges beruházások helyett ezzel az egyszerü trükkel ki lehet jó rész küszöbölni a helyi modern zajokat.
Én senkinek nem akarom eröltetni ezt a gondolkodást,de aki eddig kipróbálta vízszintes vagy Slopper antennákkal, mindenkinek ez volt a tapasztalata földrajzi helytöl függetlenül.
Amióta ezt az antenna tipust használom a DX szinte elsö szóra jön, és élvezettel lehet venni a japánokat, amikat, stb. a 80-on.
S ekkor jobban értelmezhetövé válik az a diagram, amit a huzalátmérö fügvényében csináltam a hasznos jel nyereséggel kapcsolatban jelentettem meg én elösször a világon az Antennex újságban.
http://dl2jte.ceger.hu/images/diagramm.JPG
Itt én a minimális különbséget vettem alapul, kissé szerénykedtem az eredménnyel.
Ez a svájci amatörnél a 0,4mm-röl 2mm-re vonatkoztatva az én 11 dB-em helyett 18 dB lett!
Ma nyugodtan megállapíthatom, én is a svájci amatör mellé állok és a következö diagramnál már nem fogok szerénykedni a valós értékekkel.

Vy 73, Laci

Anhänge
HA-LOOP-Antenna magyarul Attachment
Veszteség-diagramm.JPG Du hast hier nicht die Berechtigung, Dateien runterzuladen.(237 KB) Anzahl der Downloads 2

Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 13
Anmeldedatum : 07.01.13

https://ha-loop-ant.forenverzeichnis.com

Nach oben Nach unten

HA-LOOP-Antenna magyarul Empty HA-DX-2013

Beitrag  Admin Sa Jan 26, 2013 11:22 pm

Tisztelt fórum látogató !

Tegnap kaptam az információt HA3YE , Sanyitól Pécsröl, hogy a HA-DX versenyt a 160 méteren egy 80 Méteres balon-Vertikállal versenyezte végig.
Nos ennek az antenna típusnak nem sok köze van az un. HA-LOOP antennához.
De ami közös benne, hogy ö is nagyon-nagyon vékony huzalt használt.

Mindössze 3 x 0,05 mm -es Cu litzét selyem szigeteléssel (bevonattal).

Sanyi OM 100-120 Watt kimenövel forgalmazott és semmiféle termikus torlódást , SWR ingadzást nem tapasztalt a 24 óra alatt.
A verseny eredményéröl még nem akart bövebben nyilatkozni, az értékelés még folyamatban van.
Annyit azonban elmondott az antenna tulajdonságáról, hogy DX-re nagyon jól hallották vele.
Mindezt azért szeretném itt leírni, hogy a késöbbiekben egy helyen lehessen e kisérleteket összefoglalva végig követni a vékony huzallal történö forgalmazásokról tapasztaltakat.

Vy 73, Laci

Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 13
Anmeldedatum : 07.01.13

https://ha-loop-ant.forenverzeichnis.com

Nach oben Nach unten

Nach oben

- Ähnliche Themen

 
Befugnisse in diesem Forum
Sie können in diesem Forum nicht antworten